ŞİRKET DEĞERLEME

Şirket değerleme çalışmaları bir şirketin mevcut şekli ile el değiştirilmesi durumunda ne kadarlık bir fiyata bu işlemin gerçekleşebileceğini tespit etmek amacıyla yapılır.

Şirket değeri, bir şirketin el değiştirmesinde baz alınacak fiyat olmasının yanında aynı zamanda şirketin tüm varlık ve faaliyetlerinin barındıran bir mekanizmadır. Bu nedenle şirket değeri, şirket ile ilgili tüm parametreleri içerir ve şirket kararlarına yön verir.

Dünyada, ülkede, piyasada, sektörde, rakiplerimizde ve daha birçok konuda her an, her saniye birçok değişiklik olmaktadır. Şirketimiz ise bu gelişmelerin hiçbirisinden bağımsız değildir. Bu nedenle bir şirketin değeri, sadece kendi bünyesinde yaşanan gelişmelerden değil, dünyada ve ülkede meydana gelen tüm değişimlerden etkilenir. Yapılan değerleme çalışmalarında bu etkilerin tamamı göz önünde bulundurulmak zorunludur. Aksi taktirde sağlıklı bir değerleme olmayacaktır.

Yani bir şirketin değerini belirleyen unsurlar sadece kendi bünyesinde yürüttüğü faaliyetler değil, ülke, dünya ve sektörde yaşanacak tüm gelişmelerden etkilenir. Şirket değerinin belirlenmesi oldukça karmaşık bir işlem olup birçok parametre ve varsayımı içerir. Bunlar arasında şirketin faaliyet gösterdiği sektör, karlılığı, cirosu, geçmiş finansal performansı, teknolojik alt yapısı, şerefiyesi, geçmiş performansı, tanınırlığı ve marka değeri gibi çok sayıda unsur sayılabilir.

Her firma ayrı bir karaktere sahiptir ve aynı sektörde, tamamen aynı faaliyetleri yürüten firmaların bile tamamen farklı karakterleri vardır. İki firma asla aynı yapıya sahip olamaz. Bu nedenle her firmanın farklı şekilde incelenmesi ve karakterinin ortaya çıkarılarak değerlemesinin yapılması gerekir.

Şirketinizin yatırımcılara sunumu öncesi sağlıklı ve kapsamlı bir finansal değerlemesi yapılacak ve şirket satış fiyatınız gerçekçi bir şekilde belirlenecektir. Pazarlama ve satış faaliyetlerine başlamadan önce şirketinizin satış fiyatının gerçekçi olarak belirlenmesi son derece önemlidir. Zira şirket değerinin olması gerekenden yüksek belirlenmesi satış sürecinin başarıyla neticelenmesini olumsuz etkileyecektir. Benzer şekilde şirket değerinin olması gerekenden düşük belirlenmesi de şirket sahipleri için ciddi bir maddi kayıp olacaktır.

Daha detay bilgi için lütfen bize yazın. info@epcgrup.com Ya da aşağıdaki iletişim kutusuna not bırakın. Sizleri ziyaret etmekten mutluluk duyarız.

 

EPC RATING
Economic Planning Control