Yatırım danışmanlığı, yatırımcıların finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için yatırım tavsiyeleri ve stratejileri sunan bir hizmettir. Yatırım danışmanları, yatırımcıların risk profilini, yatırım hedeflerini ve finansal durumunu değerlendirerek, bu bilgilere dayalı olarak yatırım kararları almasına yardımcı olur.

Yatırım, işletmeye uzun süre gelir sağlayacak her türlü harcamadır. Beklenen kazançlar harcamayı izleyen birkaç muhasebe döneminde gerçekleşiyorsa yatırım harcaması söz konusudur. Makro açıdan yatırım, Reel Sermaye Stokuna yapılan ilavelerdir. Mikro açıdan yatırım, işletmenin amacını oluşturan faaliyetleri sürdürmek, belli bir anda işletmenin varlığını, rekabet gücünü korumak veya geliştirmek üzere, sürekli bir şekilde sahip olmak zorunda olduğu unsurlar ve özellikle dayanıklı malları tedarikte yapılan harcamalardır.

Yatırımlar, sabit maliyet giderlerine yol açarlar ve bu giderler işletmenin faaliyet dalgalanmalarına, yani talepte oluşacak değişikliklere karşı hareketsizdirler. Talepteki bu dalgalanmalar, dinamik gelişme bakımından zarara uğrama tehlikesini arttırırlar. Eğer sabit maliyet giderleri ile artan risk, sermaye yatırımlarının isabetli seçimi ile düşürülürse, sabit sermaye yatırımlarının esnek olmayan maliyet yapısı avantaja dönüştürülebilir.

Yatırım için düşünülen fon tutarı mevcut fonları aşarsa; yapılan hatalı yatırımlar, sermaye ile varlıklar arasındaki uyuşmazlık ilişkisi dolayısıyla daha ağır sonuçlara neden olur. Bu durumda, yatırım politikasına ilişkin kararların düzeltilmesi pratik olarak daha da zorlaşmaktadır.

Yatırımların isabetli seçimi ile sermayenin Rasyonel ve optimal kullanılması, karlılık oranının doğru hesaplanabilmesi için çok önemlidir. Geri ödeme süresi, bir yatırımın sağladığı nakit akımlarının, kaç dönem sonra o yatırım için kullanılan fon çıkışına eşit olacağını gösteren süredir. Projenin, geri dönüş süresi ile ekonomik ömrünün doğru tesbiti, nakit akımının doğru hesaplanması için önemli hatta yatırımın en kritik safhalarındandır.

Yatırım Danışmanlığının Avantajları

Yatırım danışmanlığının birçok avantajı vardır. Bunlar şunları içerir:

  • Yatırımcıların finansal hedeflerine ulaşma olasılığını artırır. Yatırım danışmanları, yatırımcıların risk profilini, yatırım hedeflerini ve finansal durumunu değerlendirerek, bu bilgilere dayalı olarak yatırım kararları almasına yardımcı olur. Bu, yatırımcıların daha iyi yatırım kararları almasına ve hedeflerine ulaşma olasılığını artırmasına yardımcı olabilir.
  • Yatırımcıların zamanını ve çabasını azaltır. Yatırım danışmanları, piyasaları ve yatırım araçlarını takip etmek için zaman harcayarak yatırımcıların zamanını ve çabasını azaltabilir. Bu, yatırımcıların diğer hedeflerine odaklanmasına olanak tanır.
  • Yatırımcıların daha iyi bilgili ve donanımlı olmasını sağlar. Yatırım danışmanları, yatırımcılara yatırım araçları ve piyasalar hakkında bilgi sağlayarak, yatırımcıların daha iyi bilgili ve donanımlı olmalarını sağlar. Bu, yatırımcıların daha bilinçli yatırım kararları almasına yardımcı olabilir.

Yatırım Danışmanı Nasıl Seçilir?

Doğru yatırım danışmanını seçmek önemlidir. Yatırım danışmanı seçerken göz önünde bulundurulması gereken bazı faktörler şunlardır:

  • Yatırım danışmanının deneyimi ve nitelikleri. Yatırım danışmanının finans sektöründe deneyimli ve nitelikli olması önemlidir.
  • Yatırım danışmanının yatırım yaklaşımı. Yatırım danışmanının yatırım yaklaşımının sizin yatırım hedeflerinize ve risk profilinize uygun olması önemlidir.
  • Yatırım danışmanının ücretleri. Yatırım danışmanının ücretlerinin sizin için uygun olması önemlidir.

Yatırım kararlarının alınmasında konunun uzmanlarından destek alınması, projenin başarısı ve karlılığı için önemlidir.

DAHA DETAY BİLGİ ALMAK İÇİN WHATSAPP HATTINDAN BİZİ ARAYABİLİR YADA info@epcgrup.com ADRESİNE SİZİ ARAMAMIZ İÇİN NOT BIRAKABİLİRSİNİZ.

EPC RATING
Economic Planning Control